BBG na wodzeniu Niedźwiedzia w Miedarach
Przez: Martyna w kategorii: Misiowe nowinki, Nowości na stronie opublikowano: marzec 2, 2017
„Wodzenie niedźwiedzia (zwane też wodzeniem bera) to tradycja karnawałowa kultywowana na wsiach polskich a także rozpowszechniona w całej słowiańszczyźnie. Obecnie tradycja zachowała się na terenach Górnego Śląska, a zwłaszcza w województwie opolskim.
Barwny korowód złożony z przebierańców chodzi przez wieś od domu do domu, prowadząc na postronku niedźwiedzia. Skład orszaku to młoda para, kominiarz, lekarz, leśnik, diabeł, ksiądz, aptekarz, cyganka, wielbłąd (kamela), policjant, rzeźnik, muzykanci (akordeon, bęben), druhny i drużbowie, złodziejka, gazeciarz.
Młoda para ma za zadanie zaprosić gospodarzy na swe wesele (zabawę ostatkową), strażak sprawdza czy w gospodarstwo jest zabezpieczone przed pożarem (wystawia mandaty), policjant sprawdza porządek (kara grzywną), złodziejka kradnie jedzenie (chleb, ser ze stołu), lekarz bada domowników (wypisuje recepty), aptekarz wydaje leki, cyganka wróży z kart, kominiarz sprawdza komin i piec (smaruje sadzami), muzykanci grają (gospodyni musi tańczyć z niedźwiedziem).
Gospodyni odwiedzanego domu powinna zatańczyć z niedźwiedziem, gdyż wróży to szczęście na cały rok. Gospodarz z kolei powinien poczęstować wodzących niedźwiedzia wódką. W razie próby wymigania się od tych powinności, diabeł bądź kominiarz smarują gospodarzom twarze sadzą. Gospodarze, w ramach podziękowań za odwiedziny, składają wolne datki bądź też częstują słodyczami.
Wieczorem odbywa się zabawa ostatkowa, gdzie dawniej zabijano niedźwiedzia oraz pito niedźwiedzią krew (wino).” źródło
Na tegorocznym wodzeniu niedźwiedzia w Miedarach pojawił się również nasz BBG! Oto fotorelacja ze zdarzenia:
Przedstawiamy filmik z tegorocznego wodzenia niedźwiedzia :
O wodzeniu Niedźwiedzia w Miedarach możecie przeczytać również tutaj.